Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku rozbudowuje system informatyczny CGM CLININET

Powody cyfryzacji placówek medycznych bywają różne, ale zawsze jednym z głównych elementów decydujących o wdrożeniu technologii informatycznych jest chęć sprawnego i wydajnego zarządzania. Nie bez znaczenia jest także świadomość konieczności podnoszenia komfortu obsługi pacjentów. Do placówek medycznych, które podjęły decyzję o kompleksowej informatyzacji, należy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.

Pod koniec 2020r. CompuGroup Medical Polska rozpoczęła prace związane z rozbudową Zintegrowanego Systemu Informatycznego CGM CLININET w tej jednostce. Główne zapisy projektu obejmują dostawę i wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej, możliwość zdalnej rejestracji pacjentów (e-Rejestracja) oraz realizacji e-Zleceń. 

Celem projektu jest wdrożenie rozwiązań informatycznych zakładających poprawę dostępności, jakości i efektywności realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz wzmocnienie potencjału organizacyjnego podmiotów leczniczych nadzorowanych przez Ministra Zdrowia. Usługa przetwarzania danych EDM obejmuje pełną integrację z ogólnokrajowym systemem przewarzania danych medycznych (tzw. P1) i umożliwia indeksowanie plików w formatach HL7 oraz DICOM. Usługa e-Rejestracja uwzględnia integrację z systemem P1 przez co umożliwia także wystawiania e-Skierowań.

Z uwagi na aktualną sytuację epidemiologiczną panującą w naszym kraju, tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Dzięki ePortalowi, który już niebawem będzie dostępny na stronie internetowej szpitala będą oni mogli zdalnie rejestrować się na wizyty, odbywać telekonsultacje, odbierać e-Zwolnienia i e-Powiadomienia oraz mieć wgląd w swoją e-Dokumentację.

System CGM CLININET łączy w sobie zalety sprawnej i intuicyjnej obsługi pacjentów z możliwością wszechstronnej analizy zgromadzonych informacji. Unikalna technologia bazująca na koncepcji EPR (Elektroniczny Rekord Medyczny) umożliwia dostęp do kompletnych danych medycznych pacjenta w dowolnym miejscu szpitala za pośrednictwem przeglądarki WWW. Z systemu, w skład którego wchodzi kilkadziesiąt modułów funkcjonalnych (między innymi Recepcja, Izba przyjęć, blok operacyjny, Rehabilitacja, Dializy, Apteka Szpitalna, Radiologiczny System Informacyjny, Moduł Archiwizacji Badań Video dla potrzeb endoskopii, laparoskopii i USG, Moduł Archiwum badań obrazowych PACS, System Kalkulacji Kosztów, Zarządzanie Jakością, Szpitalny System Ekonomiczny), może korzystać na co dzień jednocześnie kilkuset użytkowników.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne To jeden z największych szpitali w Polsce, zaspokajający około 20% potrzeb zdrowotnych Pomorzan. W 34 klinikach UCK znajduje się ponad 1200 łóżek, wiele z nich w oddziałach niemających swoich odpowiedników w województwie. Profesjonalizm zawodowy, dostępne zasoby oraz pracownicy pełniący funkcje konsultantów, najczęściej wojewódzkich, w poszczególnych dziedzinach medycyny ugruntowali wiodącą pozycję UCK na lokalnym rynku świadczeń zdrowotnych. Organem założycielskim UCK jest Gdański Uniwersytet Medyczny.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wpChatIcon