Informatyzacja szpitali. Ekspert: szpitale gromadzą mnóstwo danych, ale nie ma ich kto analizować

W Polsce bardzo brakuje analityków danych gromadzonych przez szpitale i inne placówki medyczne – zaznacza Rafał Włach z CompuGroup Medical Polska.

Samo dostarczenie nowoczesnych rozwiązań informatycznych pomagających w zarządzaniu szpitalami nie stanowi już w Polsce problemu. Problemem jest brak analityków ogromnej liczby danych gromadzonych przez placówki medyczne – wskazują eksperci. Dlatego musi powstać zawód kontrolera procesów monitorowanych m.in. przez szpitalne systemy informacyjne – uważa Rafał Włach Na świecie, także już w Polsce, pojawiają się rozwiązania informatyczne typu Command Center. Jest to bardzo nowoczesny system pomagający w zarządzaniu szpitalem lub grupą szpitali.

Technicznie jesteśmy gotowi

Rafał Włach, dyrektor sprzedaży CompuGroup Medical Polska wskazuje, że samo dostarczenie do szpitali rozwiązań tej klasy nie stanowi już w Polsce większego problemu. – Umożliwiają one analizę danych w czasie rzeczywistym, stanowią prawdziwą nowość na rynku i bardzo mocno różnią się od klasycznych hurtowni danych. Obie te rzeczy, niestety, dość często są ze sobą mylone – zaznacza ekspert.

Hurtownia danych to swoiste wsteczne lusterko w samochodzie – pozwala nam zobaczyć to, co już zdarzyło się w placówce medycznej oraz sprawdzić, w jak sposób dany proces przebiegał – tłumaczy obrazowo.

Natomiast, w przeciwieństwie do hurtowni danych, systemy, zwane Performance Manager służą do stałego, bieżącego monitorowania danych. Czyli są to systemy, które w czasie rzeczywistym pobierają oraz analizują dane z HIS-a (szpitalnego systemu informacyjnego – red.) czy z RIS/PACS (system przeznaczony do kompleksowego zarządzania diagnostyką obrazową w placówce) oraz pokazują ich zmienność w czasie z uwzględnieniem obecnej rzeczywistości – zwraca uwagę dyrektor Włach.

Szpitalna informatyzacja – tak powinna działać

– Mamy, na przykład pacjenta w szpitalnym oddziale ratunkowym i chcemy dokładnie wiedzieć, jak wygląda jego ścieżka, gdzie powinniśmy identyfikować „wąskie gardła”. Taki system pozwala nam dowiedzieć się, dlaczego pacjenci z SOR-ów do jednych oddziałów szpitalnych przyjmowani są szybciej, a na hospitalizację w innych oddziałach muszą czekać dłużej – wyjaśnia Rafał Włach.

Dodaje: – Właśnie do tego służą nam systemy klasy Command Center. Pozawalają one sprawniej i dynamiczniej zarządzać danym procesem w szpitalu, np. związanym z ruchem pacjentów.

– CGM realizuje już takie rodzaju przedsięwzięcia. Między innymi w Szpitalu Narodowym w Warszawie udało nam się wdrożyć rozwiązanie umożliwiające monitorowane wielu parametrów w czasie rzeczywistym, w tym, na przykład bieżące wskazywanie liczby pacjentów oczekujących na badanie, a także jakie są prognozowane przyrosty ilości pacjentów. Z bardzo już zaawansowanego narzędzia tego rodzaju korzysta również Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie – informuje ekspert.

Cyfryzacja szpitali – musi powstać nowy zawód

– Z naszego punktu widzenia największym problemem jest to, że w polskich szpitalach bardzo brakuje analityków danych. Musi więc powstać zawód kontrolera procesów monitorowanych przez w systemy informacyjne – podkreśla.

To człowiek, który – na podstawie profesjonalnej analizy danych monitorowanych w obszarze zarządczym przez system typu Command Center – będzie w stanie powiedzieć dyrektorowi szpitala, na przykład w jaki sposób skrócić czas obsługi hospitalizowanego pacjenta oczekującego na badanie diagnostyczne – wyjaśnia ekspert.

– To właśnie analityk danych poda precyzyjne, rzeczywiste przyczyny zbyt długiego okresu oczekiwana na diagnostykę. To oczywiście tylko jeden z bardzo licznych przykładów świadczących o tym, jak ważna rola powinna przypadać w zarządzaniu szpitalami analitykom danych – konkluduje Rafał Włach.

Wszystkie wypowiedzi zanotowano podczas sesji „Cyfryzacja ochrony zdrowia” w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2021, Katowice, 14-16 czerwca).

Tematyka dyskusji:

  • Technologie, które zyskują na znaczeniu: AI, big data, cloud, VR/AR
  • Rola sztucznej inteligencji w rozwoju medycyny – główne trendy, wybrane zastosowania
  • Znaczenie danych w rozwoju systemów wspomagających rynek medyczny – big data
  • Cyberzagrożenia medyczne a bezpieczeństwo danych
  • Migruj do chmury medycznej. Medycyna w chmurze, chmura w medycynie
  • Smart Hospital – od koncepcji do realizacji

Uczestnicy debaty (kolejność alfabetyczna):

Jan Butkiewicz, dyrektor sprzedaży pionu opieki zdrowotnej w Asseco Poland
Mikołaj Gurdała, regionalny dyrektor ds. innowacji w Europie Północnej i Środkowej EIT Health InnoStars
Ligia Kornowska, dyrektor zarządzający Polskiej Federacji Szpitali, liderka Koalicji AI w zdrowiu
Grażyna Rubiś-Liolios, dyrektor generalna GE Healthcare w Polsce i Krajach Bałtyckich
Marek Witulski, dyrektor branż Diagnostic Imaging i Advanced Therapies w Siemens Healthineers
Rafał Włach, dyrektor sprzedaży CompuGroup Medical Polska
Michał Zorzycki, dyrektor Wydziału Systemów Ochrony Zdrowia KAMSOFT SA

Moderacja: prof. Maciej Banach, sekretarz generalny Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego, prezes Think-Tank „Innowacje dla Zdrowia“, MedIT Innovations.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wpChatIcon